Företag:

2reniec AB
556885-6388
BREVIA 30, 114 79 STOCKHOLM
Stockholm
Aktiebolag
29.02.2012
50 000
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med tillhandahållande av konsulttjänster och lösningar för spel, applikationer, marknadsföring, rådgivning, utbildning inom företrädesvis den elektroniska spelbranschen samt äga, förvalta och driva handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

2reniec AB registrerades 29.02.2012 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Stödverksamhet för utbildningsväsendet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 25 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.06.2018 visar en omsättning på SEK 83 000, ett rörelseresultat på SEK 2 000 och där eget kapital var positivt med SEK 79 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 12 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 11 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 11,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-062017-062016-062015-062014-06
Total omsättning83308367125
Rörelseresultat2-8-31136
Resultat före skatt2-7-31036
 
Summa eget kapital7977848779
Kassa och bank4458669350
 
Rörelsemarginal (%)2-27-41629
Soliditet (%)2424252523

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 1,45 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-062017-062016-062015-062014-06
Avkastning på totalt kapital20037
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar20001
Skuldsättningsgrad20026
Rörelsemarginal4001820
Kassaflöde från rörelse3001820
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet101001010
Score251225366
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer