Företag:

Termino C 3033 AB
556727-2371
STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
08-6063002
Vaxholm
Aktiebolag
28.03.2007
100 000
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Termino C 3033 AB registrerades 28.03.2007 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 85 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2017 visar en omsättning på SEK 803 000, ett rörelseresultat på SEK 156 000 och där eget kapital var positivt med SEK 602 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 50 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 30 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 30 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 30,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-082016-082015-082014-082012-12
Total omsättning8038.3983.7129.10626.361
Rörelseresultat156271-239929-1.896
Resultat före skatt230272-255910-1.953
 
Summa eget kapital602372100100215
Kassa och bank34656021700
 
Rörelsemarginal (%)193-610-7
Soliditet (%)9616564

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-082016-082015-082014-082012-12
Avkastning på totalt kapital1570150
Kapitalomsättningshastighet21061010
Omsättningshastighet kundfordringar05453
Skuldsättningsgrad1060100
Rörelsemarginal1880160
Kassaflöde från rörelse2050180
Ränteteckningsgrad1000100
Kassalikviditet108644
Score8549168817
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer