Företag:

Skrotcyklar AB
556727-2371
SKYTTBRINKSVÄGEN 11, 147 39 TUMBA
08-6063002
Botkyrka
Aktiebolag
28.03.2007
100 000
Bolaget ska bedriva miljöanpassad projektledning avseende avveckling och flyttprojekt för företag samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Skrotcyklar AB registrerades 28.03.2007 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Konsultverksamhet avseende företags organisation

Bolagets rörelsescore har beräknats till 85 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2017 visar en omsättning på SEK 803 000, ett rörelseresultat på SEK 156 000 och där eget kapital var positivt med SEK 602 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 47 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 39 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 39 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 39,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-082016-082015-082014-082012-12
Total omsättning8038.3983.7129.10626.361
Rörelseresultat156271-239929-1.896
Resultat före skatt230272-255910-1.953
 
Summa eget kapital602372100100215
Kassa och bank34656021700
 
Rörelsemarginal (%)193-610-7
Soliditet (%)9616564

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-082016-082015-082014-082012-12
Avkastning på totalt kapital1570150
Kapitalomsättningshastighet21061010
Omsättningshastighet kundfordringar05453
Skuldsättningsgrad1060100
Rörelsemarginal1880160
Kassaflöde från rörelse2050180
Ränteteckningsgrad1000100
Kassalikviditet108644
Score8549168817
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Extern verkställande direktör

Revisorer