Företag:

8190 Design AB
556792-1134
RUDBECKSGATAN 28
RUDBECKSGATAN 28, 702 23 ÖREBRO
019-245615
Örebro
Örebro
Aktiebolag
02.11.2009
5-9 anställda
100 000
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom webbproduktion, grafisk design, apputveckling samt kommunikation inom webb, tryck och liknande ändamål. Bolaget bedriver även konsultverksamhet i dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

8190 Design AB är noterat på adressen «RUDBECKSGATAN 28» och var registrerad 02.11.2009 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Dataprogrammering

Bolagets rörelsescore har beräknats till 53 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2020 visar en omsättning på SEK 4 551 000, ett rörelseresultat på SEK 248 000 och där eget kapital var positivt med SEK 552 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 28 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 17 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 16,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Total omsättning4.5513.0532.0181.513725
Rörelseresultat2486303401532
Resultat före skatt1606303391531
 
Summa eget kapital552548454129114
Kassa och bank8282820024
 
Rörelsemarginal (%)5211714
Soliditet (%)3755582739

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,10 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Avkastning på totalt kapital10151537
Kapitalomsättningshastighet101010108
Omsättningshastighet kundfordringar44532
Skuldsättningsgrad4101020
Rörelsemarginal12201828
Kassaflöde från rörelse72020314
Ränteteckningsgrad0010010
Kassalikviditet688810
Score5387963159
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer