Företag:

8Femton AB
559020-8673
LOVISAGATAN 428
LOVISAGATAN 428, 554 74 JÖNKÖPING
Aktiebolag
15.07.2015
1-4 anställda
50 000
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

8Femton AB är noterat på adressen «LOVISAGATAN 428» och var registrerad 15.07.2015 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Datakonsultverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 89 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.07.2021 visar en omsättning på SEK 1 396 000, ett rörelseresultat på SEK 472 000 och där eget kapital var positivt med SEK 758 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 45 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 16 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 16,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-072020-072019-072018-072017-07
Total omsättning1.3961.1711.2371.2571.181
Rörelseresultat472294486276353
Resultat före skatt466336504291353
 
Summa eget kapital758662669516450
Kassa och bank220251374526479
 
Rörelsemarginal (%)3425392230
Soliditet (%)7771766865

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-072020-072019-072018-072017-07
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet44666
Omsättningshastighet kundfordringar25354
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad1001000
Kassalikviditet88888
Score8982928483
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
8Femton AB
Slutplattan CAGIV 109902 AB 50%