Företag:

8Femton AB
559020-8673
LOVISAGATAN 428
LOVISAGATAN 428, 554 74 JÖNKÖPING
Aktiebolag
15.07.2015
1-4 anställda
50 000
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

8Femton AB är noterat på adressen «LOVISAGATAN 428» och var registrerad 15.07.2015 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Datakonsultverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 82 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.07.2020 visar en omsättning på SEK 1 171 000, ett rörelseresultat på SEK 294 000 och där eget kapital var positivt med SEK 662 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 44 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 16 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 16,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-072019-072018-072017-072016-07
Total omsättning1.1711.2371.2571.1811.077
Rörelseresultat294486276353364
Resultat före skatt336504291353365
 
Summa eget kapital662669516450334
Kassa och bank251374526479372
 
Rörelsemarginal (%)2539223034
Soliditet (%)7176686568

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-072019-072018-072017-072016-07
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet46668
Omsättningshastighet kundfordringar53545
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad010000
Kassalikviditet888810
Score8292848388
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
8Femton AB
256 Konferenser AB 50%