Företag:

A-C Schakt i Ystad Aktiebolag
556293-6301
ARDENNERGATAN 19 D
ARDENNERGATAN 19 D, 271 37 YSTAD
0411-16980
Skåne
Ystad
Aktiebolag
15.04.1987
1-4 anställda
200 000
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenad- verksamhet såsom schaktning och andra grundarbeten, byggande av anläggningar samt golv- och väggbeläggningsarbeten inom marknaden förekommande material och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
Hansen, Mona Ann-Kristin / Hansen, Peer Rudbaek

A-C Schakt i Ystad Aktiebolag är noterat på adressen «ARDENNERGATAN 19 D» och var registrerad 15.04.1987 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 200 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Mark- och grundarbeten

Bolagets rörelsescore har beräknats till 59 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 1 409 000, ett rörelseresultat på SEK 123 000 och där eget kapital var positivt med SEK 337 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 71 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.4092.0471.2782.4353.173
Rörelseresultat12388163108-64
Resultat före skatt962612654-130
 
Summa eget kapital337240284158104
Kassa och bank30127510819
 
Rörelsemarginal (%)94134-2
Soliditet (%)191231117

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 5,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital631260
Kapitalomsättningshastighet24246
Omsättningshastighet kundfordringar55055
Skuldsättningsgrad00000
Rörelsemarginal1481680
Kassaflöde från rörelse2018201810
Ränteteckningsgrad1041060
Kassalikviditet20000
Score5942604721
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer