Företag:

A. Erikssons Korrosionskonsult Aktiebolag
556158-7626
C D EKMANS VÄG 35
C D EKMANS VÄG 35, 826 67 BERGVIK
026-131030
Aktiebolag
17.02.1972
1-4 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva installation av rostskyddsanordningar, för- valtning av värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

A. Erikssons Korrosionskonsult Aktiebolag är noterat på adressen «C D EKMANS VÄG 35» och var registrerad 17.02.1972 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Bolagets rörelsescore har beräknats till 78 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2020 visar en omsättning på SEK 2 864 000, ett rörelseresultat på SEK 713 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 137 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 73 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 18 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 17 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 17,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Total omsättning2.8641.9683.2692.7591.929
Rörelseresultat713440511482224
Resultat före skatt567452437361168
 
Summa eget kapital2.1371.8651.6791.5081.804
Kassa och bank1.2961.1501.026715729
 
Rörelsemarginal (%)2522161812
Soliditet (%)4341433946

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Avkastning på totalt kapital76773
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar31324
Skuldsättningsgrad66642
Rörelsemarginal2020181816
Kassaflöde från rörelse2020182018
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet1010101010
Score7875747365
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer