Företag:

A. Erikssons Korrosionskonsult Aktiebolag
556158-7626
C D EKMANS VÄG 35
C D EKMANS VÄG 35, 826 67 BERGVIK
026-131030
Aktiebolag
17.02.1972
1-4 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva installation av rostskyddsanordningar, för- valtning av värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

A. Erikssons Korrosionskonsult Aktiebolag är noterat på adressen «C D EKMANS VÄG 35» och var registrerad 17.02.1972 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2019 visar en omsättning på SEK 1 968 000, ett rörelseresultat på SEK 440 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 865 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 72 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 18 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 17 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 17,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-042018-042017-042016-042015-04
Total omsättning1.9683.2692.7591.9291.882
Rörelseresultat44051148222443
Resultat före skatt45243736116873
 
Summa eget kapital1.8651.6791.5081.8043.175
Kassa och bank1.1501.026715729956
 
Rörelsemarginal (%)221618122
Soliditet (%)4143394660

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-042018-042017-042016-042015-04
Avkastning på totalt kapital67732
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar13245
Skuldsättningsgrad66420
Rörelsemarginal201818164
Kassaflöde från rörelse201820187
Ränteteckningsgrad101010108
Kassalikviditet1010101010
Score7574736538
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer