Företag:

A Bygg & Montage i Staffanstorp AB
559097-7905
MARSVÄGEN 21
MARSVÄGEN 21, 245 33 STAFFANSTORP
070-5141916
Skåne
Aktiebolag
19.01.2017
1-4 anställda
50 000
Bolaget ska bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

A Bygg & Montage i Staffanstorp AB är noterat på adressen «MARSVÄGEN 21» och var registrerad 19.01.2017 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Byggande av bostadshus och andra byggnader

Bolagets rörelsescore har beräknats till 84 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 3 271 000, ett rörelseresultat på SEK 673 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 201 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-12
Total omsättning3.2712.6482.1181.976
Rörelseresultat673142-314913
Resultat före skatt5651411151.093
 
Summa eget kapital1.201927818900
Kassa och bank1.0877117851.250
 
Rörelsemarginal (%)215-1546
Soliditet (%)73756560

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,80 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital157715
Kapitalomsättningshastighet6844
Omsättningshastighet kundfordringar5555
Skuldsättningsgrad102010
Rörelsemarginal2012020
Kassaflöde från rörelse20141420
Ränteteckningsgrad01000
Kassalikviditet81088
Score84683882
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer