Företag:

A & H AFG hälsa AB
556956-5111
MOA MARTINSONS GATA 1
MOA MARTINSONS GATA 1, 632 28 ESKILSTUNA
073-7140883
Aktiebolag
23.12.2013
0 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva läkarverksamhet samt import och export av hälsoprodukter, livsmedel och textilier samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

A & H AFG hälsa AB är noterat på adressen «MOA MARTINSONS GATA 1» och var registrerad 23.12.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Ambulerande och tillfällig handel med livsmedel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 72 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 319 000, ett rörelseresultat på SEK 82 000 och där eget kapital var positivt med SEK 515 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 45 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 11 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 11 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 11,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning319485754474860
Rörelseresultat82167453191605
Resultat före skatt82167452191604
 
Summa eget kapital515452615669521
Kassa och bank386182575578608
 
Rörelsemarginal (%)2643604172
Soliditet (%)8399797972

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,50 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1015151315
Kapitalomsättningshastighet22224
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad0010010
Kassalikviditet100101010
Score7267877589
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer