Företag:

A & H AFG hälsa AB
556956-5111
MOA MARTINSONS GATA 1
MOA MARTINSONS GATA 1, 632 28 ESKILSTUNA
073-7140883
Aktiebolag
23.12.2013
0 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva läkarverksamhet samt import och export av hälsoprodukter, livsmedel och textilier samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

A & H AFG hälsa AB är noterat på adressen «MOA MARTINSONS GATA 1» och var registrerad 23.12.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Ambulerande och tillfällig handel med livsmedel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 67 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 485 000, ett rörelseresultat på SEK 167 000 och där eget kapital var positivt med SEK 452 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 44 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 8 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 8 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 8,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning485754474860517
Rörelseresultat167453191605301
Resultat före skatt167452191604301
 
Summa eget kapital452615669521285
Kassa och bank182575578608386
 
Rörelsemarginal (%)4360417268
Soliditet (%)9979797261

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1515131515
Kapitalomsättningshastighet22242
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad0100100
Kassalikviditet01010108
Score6787758975
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer