Företag:

A Perfect Guide Scandinavia AB
556750-4088
, 105 17 STOCKHOLM
08-6795411
Stockholm
Aktiebolag
23.01.2008
0 anställda
170 000
Bolaget ska bedriva produktion, distribution och utgivning av magasin avseende livsstilsorienterat material inom mode, resor, gastronomi och kultur, webb, mobil, TV och events samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas två i förening av
ledamöterna

A Perfect Guide Scandinavia AB registrerades 23.01.2008 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 170 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Dagstidningsutgivning

Bolagets rörelsescore har beräknats till 30 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 21 787 000, ett rörelseresultat på SEK 1 011 000 och där eget kapital var positivt med SEK 20 547 000.

Styrelsen består av 1 man och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 42 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 68 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 33 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 44,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning21.78721.36026.25441.52740.799
Rörelseresultat1.01135832810.5836.447
Resultat före skatt035830310.5901.422
 
Summa eget kapital20.54720.54720.26818.37310.136
Kassa och bank00000
 
Rörelsemarginal (%)5212616
Soliditet (%)8988877158

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,05 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital322157
Kapitalomsättningshastighet22468
Omsättningshastighet kundfordringar00055
Skuldsättningsgrad0410100
Rörelsemarginal8442018
Kassaflöde från rörelse7110201
Ränteteckningsgrad00101010
Kassalikviditet101010108
Score3023509657
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Schibsted ASA
Schibsted Classified Media AS
Adevinta Growth Partner AB 100%
Adevinta Ventures AB 100%
Le Rouge AB 100%
Beryl IP AB 100%
Bikhir IP AB 100%
Le Rouge Holding BV 100%
TPWELL Sweden AB 100%
Schibsted Classified Media Ireland Ltd
Schibsted Classified Media Latam BV
Schibsted Classified Media NV
Schibsted Enterprise Technology AB 100%
Schibsted Forlagene AS
Schibsted Marketplaces Sweden AB 100%
Blocket AB 100%
Blocket Växt AB 100%
StepStone AB 100%
Byt Bil Nordic Aktiebolag 100%
Schibsted Multimedia A/S
E24 International AB
Schibsted Product & Technology UK Ltd
Schibsted Sverige AB 100%
Aftonbladet Hierta Aktiebolag 91%
Aftonbladet Kolportage Aktiebolag 100%
Beauty The You Way AB 100%
Bily Bil AB 100%
Sandrew Metronome AB 100%
Schibsted Lifestyle Online AB 100%
Schibsted Marketing Services AB 100%
Schibsted Media Bemanning AB 100%
Schibsted Tillväxtmedier AB 100%
Compricer AB 100%
E24 Näringsliv AB 100%
European Factoring Exchange AB 100%
Finansportalen AB 100%
Glamma Nordic AB 51%
IQ Marketplaces AB 100%
Klart Vädertjänster AB 100%
Kundkraft Sverige AB 100%
Lendo AB 100%
Lendo OY 100%
Schibsted Fintech AB 100%
Lendo ApS 100%
Lendo AT GmbH 100%
Lendo Sp zoo 100%
Lets deal AB 100%
Let's deal AS 100%
Lets deal Oy 100%
Mini Media Sweden AB 51%
Technocreative Sweden AB 100%
Mobilio Sweden AB 100%
Omnipunktse AB 100%
Personal Finance Sverige AB 100%
PGME Sverige AB 100%
Prisjakt Sverige AB 100%
Kompario Poland Zoo 100%
Pagomeno Srl 100%
Pricespy Ireland Ltd 100%
Pricespy Ltd 100%
Pricespy Media Ltd 100%
Prisjakt Finland OY 100%
Prisjakt Norge AB 100%
Prisjakt Poland Sp zoo 100%
Schibsted Market 100%
Rörlig Bild Sverige AB 100%
Schibsted Personal Finance Bolån AB 100%
Schibsted Sök AB 100%
Schibsted Tillväxtmedier Annonsförsäljning AB 100%
Schibsted TM AB 100%
Schibsted TM II AB 100%
ServiceFinder Sverige AB 100%
TVNU Sweden AB 100%
Svenska Dagbladet Holding Aktiebolag 99%
Svenska Dagbladet Digitala Medier AB 100%
Svenska Dagbladets Aktiebolag 100%
A Perfect Guide Scandinavia AB 100%
A Perfect Guide Sales Scandinavia AB 100%
Schibsted Marketplaces Products & Technology AB 100%
HANDELSBOLAGET SVENSKA DAGBLADETS AKTIEBOLAG & CO 50%
Svenska Dagbladet Annons AB 100%
Viktklubbpunktse Sverige AB 100%
Vinguiden Nordic AB 84%
SnT Netherlands BV 100%
SnT Ventures AB 100%
SPT Nordics Ltd
Schibsted Products & Technology AB 100%