Företag:

A Vilhelmsson dyk & skogsentreprenad AB
556967-7403
GÖRAN PERSSONS VÄG 5
GÖRAN PERSSONS VÄG 5, 171 55 SOLNA
070-7595789
Solna
Aktiebolag
07.04.2014
1-4 anställda
50 000
Företaget ska bedriva dykservice, sjöentreprenad, skogsentreprenad, markanläggning, snöröjning och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

A Vilhelmsson dyk & skogsentreprenad AB är noterat på adressen «GÖRAN PERSSONS VÄG 5» och var registrerad 07.04.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Skogsskötsel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 73 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 947 000, ett rörelseresultat på SEK 105 000 och där eget kapital var positivt med SEK 407 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 62 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 8 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 8 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 8,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning947747666692665
Rörelseresultat105703110874
Resultat före skatt106703210874
 
Summa eget kapital407324269245310
Kassa och bank401254273153252
 
Rörelsemarginal (%)11951611
Soliditet (%)7681736375

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital121271512
Kapitalomsättningshastighet66666
Omsättningshastighet kundfordringar55525
Skuldsättningsgrad10102108
Rörelsemarginal161481816
Kassaflöde från rörelse1414102018
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet101010810
Score7371487975
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer