Företag:

A Vilhelmsson dyk & skogsentreprenad AB
556967-7403
GÖRAN PERSSONS VÄG 5
GÖRAN PERSSONS VÄG 5, 171 55 SOLNA
070-7595789
Solna
Aktiebolag
07.04.2014
1-4 anställda
50 000
Företaget ska bedriva dykservice, sjöentreprenad, skogsentreprenad, markanläggning, snöröjning och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

A Vilhelmsson dyk & skogsentreprenad AB är noterat på adressen «GÖRAN PERSSONS VÄG 5» och var registrerad 07.04.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Skogsskötsel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 71 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 747 000, ett rörelseresultat på SEK 70 000 och där eget kapital var positivt med SEK 324 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 61 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 8 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 8 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 8,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning747666692665850
Rörelseresultat70311087496
Resultat före skatt70321087495
 
Summa eget kapital324269245310252
Kassa och bank254273153252133
 
Rörelsemarginal (%)95161111
Soliditet (%)8173637570

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital127151215
Kapitalomsättningshastighet66668
Omsättningshastighet kundfordringar55255
Skuldsättningsgrad10210810
Rörelsemarginal148181616
Kassaflöde från rörelse1410201818
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet10108108
Score7148797580
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer