Företag:

AB 1Redovisning BPR
556879-4266
VASSVÄGEN 4
VASSVÄGEN 4, 187 69 TÄBY
Täby
Aktiebolag
02.01.2012
0 anställda
50 000
Bolaget ska bedriva verksamhet med konsultationer inom redovisning samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

AB 1Redovisning BPR är noterat på adressen «VASSVÄGEN 4» och var registrerad 02.01.2012 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Redovisning och bokföring

Bolagets rörelsescore har beräknats till 78 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 223 000, ett rörelseresultat på SEK 153 000 och där eget kapital var positivt med SEK 182 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 25 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 24 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 24,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning223216218227264
Rörelseresultat153161143148209
Resultat före skatt153161143148344
 
Summa eget kapital182182166185320
Kassa och bank154205145196325
 
Rörelsemarginal (%)6975666579
Soliditet (%)7776847684

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar14333
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet1010101010
Score7881808080
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer