Företag:

AB Cedernaes Communications
556905-8919
GUSTAVSLUNDSVÄGEN 149E
GUSTAVSLUNDSVÄGEN 149 E, 167 51 BROMMA
08-264611
Stockholm
Aktiebolag
05.10.2012
0 anställda
50 000
Marknadsförings-, sales- och kommunikationssupport, branding, Sales Promotion (SP), trycksaksproduktion, marknadsanalys, utbildning, management.
Firman tecknas av styrelsen

AB Cedernaes Communications är noterat på adressen «GUSTAVSLUNDSVÄGEN 149E» och var registrerad 05.10.2012 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Konsultverksamhet avseende företags organisation

Bolagets rörelsescore har beräknats till 0 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2020 visar en omsättning på SEK 0, ett rörelseresultat på SEK 0 och där eget kapital var positivt med SEK 60 000.

Styrelsen består av 4 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 10 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 10 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 10,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-082019-082018-082017-082016-08
Total omsättning004043424
Rörelseresultat0-53127369
Resultat före skatt0-53227369
 
Summa eget kapital606075107336
Kassa och bank595991160539
 
Rörelsemarginal (%)00786387
Soliditet (%)10088826762

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 1,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-082019-082018-082017-082016-08
Avkastning på totalt kapital00151215
Kapitalomsättningshastighet00222
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad00101010
Rörelsemarginal00202020
Kassaflöde från rörelse00202020
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet01010108
Score010777475
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant
Styrelsesuppleant
Styrelsesuppleant
Vice verkställande direktör

Övriga befattningar

Revisorer