Företag:

Arbetsmiljösupport i Västmanland AB
556919-4458
STRÖMGATAN 13
STRÖMGATAN 13, 734 40 HALLSTAHAMMAR
0220-13181
Aktiebolag
18.01.2013
0 anställda
50 000
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av produkter till byggbranschen. Företagssupport i arbetsmiljö- frågor, tjänster inom allt som rör arbetsmiljön och frågor därom och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Arbetsmiljösupport i Västmanland AB är noterat på adressen «STRÖMGATAN 13» och var registrerad 18.01.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Konsultverksamhet avseende företags organisation

Bolagets rörelsescore har beräknats till 79 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2021 visar en omsättning på SEK 394 000, ett rörelseresultat på SEK 271 000 och där eget kapital var positivt med SEK 457 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 63 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 8 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 8 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 8,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Total omsättning394352335285314
Rörelseresultat271208175145153
Resultat före skatt271207175145159
 
Summa eget kapital457402378391402
Kassa och bank253227125133195
 
Rörelsemarginal (%)6959525149
Soliditet (%)7980848584

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar45534
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet888810
Score7980807881
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer