Företag:

Aristotracks AB
556800-9145
STRANDVÄGEN 37 1TR
BOX 70355, 107 24 STOCKHOLM
Stockholm
Aktiebolag
17.02.2010
0 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva artistisk verksamhet, musikproduktion, artistframträdande, förlagsverksamhet, medieproduktion, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

Aristotracks AB är noterat på adressen «STRANDVÄGEN 37 1TR» och var registrerad 17.02.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Artistisk verksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 82 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.06.2018 visar en omsättning på SEK 10 080 000, ett rörelseresultat på SEK 9 245 000 och där eget kapital var positivt med SEK 7 854 000.

Styrelsen består av 2 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 41 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 62 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 26 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 42,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-062017-062016-062015-062014-06
Total omsättning10.0802.8033.0237.5594.962
Rörelseresultat9.2451.584-1.0612.742605
Resultat före skatt9.4841.580-2062.033443
 
Summa eget kapital7.8542.4571.2002.406840
Kassa och bank10.9971.3023.4143.846752
 
Rörelsemarginal (%)9257-353612
Soliditet (%)6763275636

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-062017-062016-062015-062014-06
Avkastning på totalt kapital151501513
Kapitalomsättningshastighet42266
Omsättningshastighet kundfordringar50555
Skuldsättningsgrad10100106
Rörelsemarginal202002016
Kassaflöde från rörelse202002018
Ränteteckningsgrad01001010
Kassalikviditet88686
Score8285139480
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Beachroad Music Productions AB
Aristotracks AB 70%