Företag:

Attendo KBT i Hedemora AB
556935-0522
BOX 715, 182 17 DANDERYD
073-5550514
Danderyd
Aktiebolag
19.06.2013
50 000
Bolaget skall bedriva handledning till personal i arbete med barn och ungdom samt eftervårdsprogram inom KBT terapiområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas ensam av
likvidatorn

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-122017-122016-062015-062014-06
Total omsättning10.84774.21958.22324.4028.832
Rörelseresultat3.27818.82616.8533.818855
Resultat före skatt018.77912.5912.861854
 
Summa eget kapital14.67214.67210.5592.946716
Kassa och bank1346314.6672.430676
 
Rörelsemarginal (%)3025291610
Soliditet (%)6377695730

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-122017-122016-062015-062014-06
Avkastning på totalt kapital1015151515
Kapitalomsättningshastighet210101010
Omsättningshastighet kundfordringar05443
Skuldsättningsgrad01010108
Rörelsemarginal2020201814
Kassaflöde från rörelse2020201810
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet8101086
Score70100999376
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Attendo AB (publ)
Aapelintien Hoivakoti KOy 100%
Asunto Mikkelin Talisman OY 100%
Attendo 247 OY 100%
Attendo Askelkodit OY 100%
Attendo Aurinkopuisto OY 100%
Attendo DF-Care OY 100%
Attendo Eevakoti OY 100%
Attendo Friitalan Palvelukoti OY 100%
Attendo GG-Hoiva Oy 100%
Attendo Give Hoivakoti OY 100%
Attendo Hakami OY 100%
Attendo Helmakodit OY 100%
Attendo Hoitikoti Apilaniitty OY 100%
Attendo Hoivakoti Misteli OY 100%
Attendo Hoivapalvelut Oy 100%
Attendo Ikihyvä OY 100%
Attendo Imatran Palvelukoti OY 100%
Attendo International AB 100%
Attendo Utveckling AB 100%
Attendo Intressenter AB 100%
Attendo Finland OY 100%
Attendo Aami OY 100%
Attendo Aapelikoti OY 100%
Attendo Aaria OY 100%
Attendo Aleksikoti OY 100%
Attendo Curanda Terveyspalvelut OY 100%
Attendo Donum OY 100%
Attendo Eerika OY 100%
Attendo Estonia OU 100%
Attendo Forasan Hammaslääkäriasema OY 100%
Attendo Hammaslääkkäriasema OY 100%
Attendo Hammaslääkärikeskukset OY 100%
Attendo Hammaslääkäripalvelut OY 100%
Attendo Helinä OY 100%
Attendo Huumanni OY 100%
Attendo Iltatuuli OY 100%
Attendo Joenranta OY 100%
Attendo Jokikoto OY 100%
Attendo Kellokas OY 100%
Attendo Kotiplus OY 100%
Attendo Kruunankulma OY 100%
Attendo Kuntaturva OY 100%
Attendo Larosette OY 100%
Attendo Lastensuojelupalvelut OY 100%
Attendo Liedon Helmi OY 100%
Attendo Luotolahden Kuntoutos OY 100%
Attendo Lääkeripalvelut OY 100%
Attendo Marian Kamari OY 100%
Attendo Marian Kartano OY 100%
Attendo Mental OY 100%
Attendo Meri Lappi OY 100%
Attendo Mikkelin Hammaslääkärikeskus OY 100%
Attendo Mikonkadum Hammasiääkäriasema 100%
Attendo Neilapila OY 100%
Attendo Neliapila OY 100%
Attendo Ogelin Hammaslääkärit OY 100%
Attendo Onnentäyttymys OY 100%
Attendo OY 100%
Attendo Puruveden Helmi OY 100%
Attendo Rautatientorin Hammaslääkärikeskus OY 100%
Attendo Rautlehto OY 100%
Attendo Saarentiekoti OY 100%
Attendo Saimaa OY 100%
Attendo Savon Koti OY 100%
Attendo Seinäjoen Hammaslääkärikeskus OY 100%
Attendo Selina OY 100%
Attendo Tarina OY 100%
Attendo Teljän Hammaslääkäriasema OY 100%
Attendo Terveyspalvelut OY 100%
Attendo Tyrvään Kartano OY 100%
Attendo Valtakadun Hammaslääkäriasema OY 100%
Attendo Vehniän Koivukodit OY 100%
Attendo Villa Stella OY 100%
Attendo Ålands Tandläkarna Ab 100%
Attendo Ålands Tandläkarna OY 100%
Kiinteistö OY Etelä-Suomen Hoivakodit 100%
Kiinteistö OY Itä-Suomen Hoivakodit 100%
Kiinteistö OY Janakkalan Hoivakoti 100%
Kiinteistö OY Joensuun Hoivakoti 100%
Kiinteistö OY Kaarinan Hoivakoti 100%
Kiinteistö OY Länsi-Suomen Hoivakodit 100%
Kiinteistö OY Martikaisentien Hoivakoti 100%
Kiinteistö OY Pirkanmaan Hoivakodit 100%
Kiinteistö OY Urjalan Hoivakoti 100%
Seniorihuolto OY 100%
Uudenkaupungin Hoitokoti Hellä OY 100%
Attendo Group AB 100%
Attendo Holding AB 100%
Attendo Sverige AB 100%
Attendo A/S 100%
Attendo Danmark Omsorg A/S 100%
Attendo Ektorpsgården AB 100%
Attendo Fredrikssund Plejehem A/S 100%
Attendo Hemtrevnad Service & Omsorg i Borås AB 100%
Attendo Individ och familj AB 100%
Attendo Arken HVB AB 100%
Attendo Individ och Familj Resurs AB 100%
Attendo KBT i Hedemora AB 100%
Attendo Närsjögläntans HVB-hem AB 100%
Attendo Rewith, utredning och familjehemsvård AB 100%
Attendo Stradivarius HVB AB 100%
Attendo Älvgården AB 100%
Attendo Kroksund AS 100%
Attendo LSS AB 100%
Attendo Björkhaga Kompetens AB 100%
Attendo Bolmängens Psykiatriska Behandlingshem AB 100%
Attendo Göteborgsvägen AB 100%
Attendo Hällbogruppen AB 100%
Attendo Katrineforsliden AB 100%
Attendo Kingsfieldstreet Holding AB 100%
Attendo Kombinationsboende i Göteborg AB 100%
Attendo Kreativ Omsorg AB 100%
Attendo Kårlandagården AB 100%
Attendo Park AB 100%
Attendo Samsa AB 100%
Attendo Dungens Korttidshem AB 100%
Attendo Lappvärket AB 100%
Attendo Parangons AB 100%
Attendo ProVide Omsorg AB 100%
Attendo SRK Daglig verksamhet MMS AB 100%
Attendo Sälltäppans Behandlingshem AB 100%
Attendo Syster Annas Sjukhem AB 100%
Attendo Tallbacka Gården AB 100%
Attendo Treklövern i Falköping AB 100%
Attendo Unika Sverige AB 100%
Ledsagning i Sverige AB 100%
Attendo Norge AS 100%
Attendo Nöstret AS 100%
Attendo Omsorg AS 100%
Attendo Maribu AS 100%
Attendo Shared Services AB 100%
Attendo Velferd AS 100%
Attendo Vonsild A/S 100%
Attendo Vällingbygården AB 100%
Omsorgsfastigheter i Uppland AB 100%
Rödfalken AB 100%
Storlomen AB 100%
Varsam Hemtjänst i Sverige AB 100%
Attendo Mi-Care Oy 100%
Attendo Joen Hoiva Oy 100%
Attendo Juankosken Hoiva OY 100%
Attendo Juuan Hoiva Oy 100%
Attendo Kanervikkola OY 100%
Attendo Kultaharju Oy 100%
Attendo Kultarinki Hoivapalvelut OY 100%
Attendo Kuntoutumiskoti Harjula OY 100%
Attendo Kuntoutumiskoti Malttia OY 100%
Attendo Majakka Oy 100%
Attendo Mi-Hoiva OY 100%
Attendo Mäntytuuli Oy 100%
Attendo Mäntän Palvelukoti OY 100%
Attendo Nurmeksen Hoiva Oy 100%
Attendo Omena Oy 100%
Attendo Orimattila OY 100%
Attendo Palvelukoti Auringonrusko OY 100%
Attendo Palvelukoti Rauha OY 100%
Attendo Palvelukoti Sinivakka OY 100%
Attendo Palvelukoti Väisänen OY 100%
Attendo Pekkalakoti OY 100%
Attendo Piritta OY 100%
Attendo Raahen Palvelukoti OY 100%
Attendo Savolan Aurorakoti OY 100%
Attendo Selma OY 100%
Attendo Sisä.Savon Palvelukoti OY 100%
Attendo Tapiokoti OY 100%
Attendo terapia. Ylivieska OY 100%
Attendo Villa Galand OY 100%
Attendo Willa Wanha OY 100%
Attendon Kaijankoti Oy 100%
Haminan Bruuninkatu 3 KOy 100%
Helsingin Mellunmäki 4 As OY 100%
Himangan Hoivakoti KOy 100%
Hollolan Hoivakoti KOy 100%
Humppilan Hoivakoti KOy 100%
Imatran Volttikuja 2 KOy 100%
Kalajoen Hoivakoti KOy 100%
Kallinonkadun Hoivakoti KOy 100%
Kangasalan Hoivakoti KOy 100%
Kankaanpään Hoivakoti KOy 100%
Kappelimäentien Hoivakoti KOy 100%
Karstulan Hoivakoti KOy 100%
Kemijärven Hoivakoti KOy 100%
Kemimaan Hoivakoti KOy 100%
Kemin Hoivakoti KOy 100%
Kerimäen Hoivakoti KOy 100%
Kiinteistö Harjavallan Siltalanranta OY 100%
Kiinteistö Kankaanpään Kangasmoisionkatu OY 100%
Kiinteistö Leppävirran Kartanontie OY 100%
Kiinteistö OY Joroisten Mutalantie 100%
Kiinteistö OY Keminmaan Järveläntie 100%
Kiinteistö OY Kemiönsaaren Mestarintie 100%
Kiinteistö OY Keski-Suomen Hoivakodit 100%
Kiinteistö OY Mikkelin Hoivakoti 100%
Kiinteistö OY Mynämäen Pöyköntie 100%
Kiinteistö OY Pihlajavedentie 6 100%
Kiinteistö OY Ylitornion Asematie 1 100%
Kiinteistö Ranuan Koivutie OY 100%
Kliinteistö Imatran Havurinne OY 100%
Kokemäen Hoivakoti KOy 100%
Kuopion Rautaniemen Palvelukoti KOy 100%
Lapinlahden Hoivakoti KOy 100%
Laukaan Hoivakoti KOy 100%
Lilla Ro-Hemmet Ab 100%
Maskun Hoivakoti KOy 100%
Mikkelin Palvelukoti OY 100%
Muohijärven Hoivakoti KOy 100%
Omakammari OY 100%
Parikkalan Hoivakoti KOy 100%
Pienkoti Liisankoti OY 100%
Pitkäsiiman Hoivakoti KOy 100%
Pyhtään Hoivakoti KOy 100%
Pyhäranann Kotihoito OY 100%
Raision Hoivakoti KOy 100%
Raision Kellarinmäenkatu 2 KOy 100%
Raudankujan Hoivakoti KOy 100%
Rengon Hoivakoti KOy 100%
Rovaniemen Palvelukoti OY Koy 100%
Sallan Kansantien Palvelukoti KOy 100%
Sallan Ruuhijoentien Palvelukoti KOy 100%
Sastamalan Hierikonkadun Hoivakoti Koy 100%
Savon Hoivakodit KOy 100%
Suomen Hoiva ja Asunto Oy 100%
Suomussalmen Hoivakoti KOy 100%
Tikkakosken Hoivakoti KOY 100%
Turun Niuskalankatu KOy 100%
Ulvilan Renforsintie 3 KOy 100%
Varsinais-Suomen Hoivakodit KOy 100%
Vesapolun Hoivakoti KOy 100%
Vieremän Malilantie 26 KOy 100%
Viialan Hoivakoti KOy 100%
Äänekosken Hoivakoti KOy 100%