Företag:

Auto-osat AB
556931-3215
FÄLANDBO 104, 819 66 LÖVSTABRUK
070-7685222
Aktiebolag
08.05.2013
50 000
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med och import och export av bil- samt övriga fordonsdelar, äga och förvalta lös och fast egendom samt idka med ovanstående förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Auto-osat AB registrerades 08.05.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon utom motorcyklar

Bolagets rörelsescore har beräknats till 86 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2017 visar en omsättning på SEK 1 111 000, ett rörelseresultat på SEK 325 000 och där eget kapital var positivt med SEK 449 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 69 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 11 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 11 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 11,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-082016-082015-082014-08
Total omsättning1.111955860585
Rörelseresultat325194222220
Resultat före skatt245194167164
 
Summa eget kapital449258207177
Kassa och bank520316425275
 
Rörelsemarginal (%)29202638
Soliditet (%)83714968

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-082016-082015-082014-08
Avkastning på totalt kapital15151515
Kapitalomsättningshastighet6646
Omsättningshastighet kundfordringar5555
Skuldsättningsgrad10101010
Rörelsemarginal20202020
Kassaflöde från rörelse20202020
Ränteteckningsgrad01000
Kassalikviditet10101010
Score86968486
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer