Företag:

AutTek AB
556957-1234
STENSÖVÄGEN 2
STENSÖVÄGEN 2, 392 46 KALMAR
070-5251338
Kalmar
Kalmar
Aktiebolag
02.01.2014
1-4 anställda
50 000
Aktiebolaget ska bedriva elkonstruktion, konsultverksamhet, försäljning och tillverkning inom styr- och reglersystem jämte därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

AutTek AB är noterat på adressen «STENSÖVÄGEN 2» och var registrerad 02.01.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Teknisk konsultverksamhet inom elteknik

Bolagets rörelsescore har beräknats till 91 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 2 687 000, ett rörelseresultat på SEK 369 000 och där eget kapital var positivt med SEK 371 000.

Styrelsen består av 2 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 46 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 13 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 13 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 13,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-122016-122015-122014-12
Total omsättning2.6873.2061.944882
Rörelseresultat369408132179
Resultat före skatt366404129179
 
Summa eget kapital371585278188
Kassa och bank541651187265
 
Rörelsemarginal (%)1413720
Soliditet (%)39525335

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital15151515
Kapitalomsättningshastighet810106
Omsättningshastighet kundfordringar4431
Skuldsättningsgrad101088
Rörelsemarginal18161220
Kassaflöde från rörelse1814720
Ränteteckningsgrad1010100
Kassalikviditet8888
Score91877378
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer