Företag:

BodinGruppen AB
556826-4229
VÄXTHUSVÄGEN 5
VÄXTHUSVÄGEN 5, 435 33 MÖLNLYCKE
070-3126790
Aktiebolag
18.11.2010
0 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom försäljning av teknisk utrustning samt äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

BodinGruppen AB är noterat på adressen «VÄXTHUSVÄGEN 5» och var registrerad 18.11.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Partihandel med mät- och precisionsinstrument

Bolagets rörelsescore har beräknats till 79 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 814 000, ett rörelseresultat på SEK 652 000 och där eget kapital var positivt med SEK 572 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 36 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 13 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 13 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 13,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122019-042018-042017-042016-04
Total omsättning8141.06116000
Rörelseresultat652758139-30-54
Resultat före skatt652759389-302.894
 
Summa eget kapital572665469802.940
Kassa och bank5911.095509782.995
 
Rörelsemarginal (%)80718700
Soliditet (%)5857929898

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122019-042018-042017-042016-04
Avkastning på totalt kapital151515015
Kapitalomsättningshastighet24200
Omsättningshastighet kundfordringar45000
Skuldsättningsgrad101010010
Rörelsemarginal20202000
Kassaflöde från rörelse20202000
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet88101010
Score7982771035
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
BodinGruppen AB
LaboTest OY 100%