Företag:

Butik 4065111 MAS Kirurgen AB
556649-6773
BOX 5814, 102 48 STOCKHOLM
040-968210
Stockholm
Aktiebolag
07.10.2003
100 000
Bolaget skall driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas ensam av
likvidatorn

Butik 4065111 MAS Kirurgen AB registrerades 07.10.2003 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 313 000, ett rörelseresultat på SEK 288 000 och där eget kapital var positivt med SEK 512 000.

Styrelsen består av 1 man och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 33 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 33 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 33,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Total omsättning3139.14411.3219.2508.518
Rörelseresultat288164250132-97
Resultat före skatt41416317285-30
 
Summa eget kapital512223297177131
Kassa och bank0010272111
 
Rörelsemarginal (%)92221-1
Soliditet (%)9433272015

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Avkastning på totalt kapital151212100
Kapitalomsättningshastighet010101010
Omsättningshastighet kundfordringar00505
Skuldsättningsgrad108640
Rörelsemarginal204440
Kassaflöde från rörelse201310
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet108422
Score7543443117
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Likvidator

Övriga befattningar

Revisorer