Företag:

BY Fastighetsförmedling AB
556903-0447
SJÖVIKSVÄGEN 144 LGH 2503, 117 57 STOCKHOLM
Aktiebolag
06.09.2012
51 000
Bolaget ska bedriva förmedling av privatbostäder och närings- fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

BY Fastighetsförmedling AB registrerades 06.09.2012 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 51 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Fastighetsförmedling

Bolagets rörelsescore har beräknats till 77 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 1 121 000, ett rörelseresultat på SEK 349 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 534 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 36 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 25 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 19,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.12193788801.407
Rörelseresultat3492022190994
Resultat före skatt2442012210754
 
Summa eget kapital1.5341.3451.1890699
Kassa och bank6475741.7620118
 
Rörelsemarginal (%)312225071
Soliditet (%)625774070

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,60 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1067015
Kapitalomsättningshastighet22206
Omsättningshastighet kundfordringar12000
Skuldsättningsgrad668010
Rörelsemarginal202020020
Kassaflöde från rörelse202020020
Ränteteckningsgrad10101000
Kassalikviditet8810010
Score777477081
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer