Företag:

Byggidé Falkenberg AB
556807-9841
SANDGATAN 1
SANDGATAN 1, 311 31 FALKENBERG
0346-80050
Halland
Falkenberg
Aktiebolag
07.05.2010
1-4 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggnadsbranschen såsom upprättande av bygglov och entreprenadhandlingar och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Byggidé Falkenberg AB är noterat på adressen «SANDGATAN 1» och var registrerad 07.05.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Arkitektverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 1 342 000, ett rörelseresultat på SEK 159 000 och där eget kapital var positivt med SEK 848 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 36 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 36 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 25 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 30,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.3421.3551.5421.1961.007
Rörelseresultat159-100620178141
Resultat före skatt629195694222166
 
Summa eget kapital8482211.266710516
Kassa och bank477537524168183
 
Rörelsemarginal (%)12-7401514
Soliditet (%)3313533354

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,40 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital13615712
Kapitalomsättningshastighet22224
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad841068
Rörelsemarginal160201818
Kassaflöde från rörelse2018202020
Ränteteckningsgrad80101010
Kassalikviditet84626
Score7534836578
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur: