Företag:

Citronfjärilen Aktiebolag
556878-3426
NORREGATAN 10
NORREGATAN 10, 281 50 HÄSSLEHOLM
070-6786442
Skåne
Dagbarnvård
Aktiebolag
22.12.2011
10-19 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva pedagogisk verksamhet med dagbarnvård och nattbarnvård och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Citronfjärilen Aktiebolag är noterat på adressen «NORREGATAN 10» och var registrerad 22.12.2011 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Dagbarnvård

Bolagets rörelsescore har beräknats till 91 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.06.2020 visar en omsättning på SEK 7 455 000, ett rörelseresultat på SEK 2 294 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 262 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 44 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 20 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 19 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 19,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-062019-062018-062017-122016-12
Total omsättning7.4555.6072.4114.4943.410
Rörelseresultat2.2946495871.042966
Resultat före skatt67537316776695
 
Summa eget kapital2.2621.7331.4431.431836
Kassa och bank2.3871.1433218991.080
 
Rörelsemarginal (%)3112242328
Soliditet (%)7780837774

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,30 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-062019-062018-062017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1512131515
Kapitalomsättningshastighet64268
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad10801010
Rörelsemarginal2016202020
Kassaflöde från rörelse2018202020
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet1010101010
Score9178759193
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur: