Företag:

Emma Wedel AB
556925-7925
KYRKOGATAN 37, 442 67 MARSTRAND
070-8700510
Aktiebolag
13.03.2013
50 000
Bolaget ska syssla med formgivning och försäljning av inredningsdetaljer och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
likvidatorn / externa firmatecknaren

Emma Wedel AB registrerades 13.03.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Specialiserad butikshandel med glas, porslin och andra bosättningsvaror

Bolagets rörelsescore har beräknats till 0 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2018 visar en omsättning på SEK 0, ett rörelseresultat på SEK 0 och där eget kapital var positivt med SEK 0.

Styrelsen består av 1 man och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 74 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 8 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 8 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 8,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Total omsättning0414944919807
Rörelseresultat065137312
Resultat före skatt098105311
 
Summa eget kapital02051305047
Kassa och bank02623217896
 
Rörelsemarginal (%)0161502
Soliditet (%)078441719

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 0,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital0131526
Kapitalomsättningshastighet0481010
Omsättningshastighet kundfordringar00034
Skuldsättningsgrad0101024
Rörelsemarginal0181824
Kassaflöde från rörelse0181813
Ränteteckningsgrad0100810
Kassalikviditet010824
Score083773045
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Övriga befattningar

Extern firmatecknare

Revisorer