Företag:

Eurofins Environment Testing Sweden AB
556065-7958
SJÖHAGSGATAN 1
BOX 737, 531 17 LIDKÖPING
010-4908054
Aktiebolag
25.11.1957
50-99 anställda
2 838 000
Bolaget skall bedriva laboratorieverksamhet och även idka annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas av
Kiratsopoulos, Tomi Thomas i förening med en av
Jonsson, Nils Henrik / Linde, Svend Aage / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Eurofins Environment Testing Sweden AB är noterat på adressen «SJÖHAGSGATAN 1» och var registrerad 25.11.1957 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 2 838 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Teknisk provning och analys

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 234 751 000, ett rörelseresultat på SEK 27 116 000 och där eget kapital var positivt med SEK 12 911 000.

Styrelsen består av 4 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 50 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 43 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 46,80 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Total omsättning234.751208.095188.483171.018159.354
Rörelseresultat27.11627.86623.29116.54515.390
Resultat före skatt7101.594287-75916.633
 
Summa eget kapital12.91112.47611.27618.58219.207
Kassa och bank11.6009.37714.44315.59411.380
 
Rörelsemarginal (%)1213121010
Soliditet (%)1112111921

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,35 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Avkastning på totalt kapital1315131212
Kapitalomsättningshastighet86666
Omsättningshastighet kundfordringar44444
Skuldsättningsgrad00006
Rörelsemarginal1618161414
Kassaflöde från rörelse1820181814
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet66688
Score7579737274
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
 
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer