Företag:

Eurofins Environment Testing Sweden AB
556065-7958
SJÖHAGSGATAN 1
BOX 737, 531 17 LIDKÖPING
010-4908054
Aktiebolag
25.11.1957
50-99 anställda
2 838 000
Bolaget skall bedriva laboratorieverksamhet och även idka annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas av
Kiratsopoulos, Tomi Thomas i förening med en av
Linde, Svend Aage / Østbye, Nils / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Eurofins Environment Testing Sweden AB är noterat på adressen «SJÖHAGSGATAN 1» och var registrerad 25.11.1957 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 2 838 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Teknisk provning och analys

Bolagets rörelsescore har beräknats till 79 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2016 visar en omsättning på SEK 208 095 000, ett rörelseresultat på SEK 27 866 000 och där eget kapital var positivt med SEK 12 476 000.

Styrelsen består av 4 män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 50 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 50 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 43 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 46,17 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2016-122015-122014-122013-122011-12
Total omsättning208.095188.483171.018159.354183.192
Rörelseresultat27.86623.29116.54515.39012.590
Resultat före skatt1.594287-75916.63312.876
 
Summa eget kapital12.47611.27618.58219.207100.988
Kassa och bank9.37714.44315.59411.38040.164
 
Rörelsemarginal (%)131210107
Soliditet (%)1211192152

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,45 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2016-122015-122014-122013-122011-12
Avkastning på totalt kapital151312126
Kapitalomsättningshastighet66662
Omsättningshastighet kundfordringar44444
Skuldsättningsgrad00062
Rörelsemarginal1816141412
Kassaflöde från rörelse2018181414
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet66888
Score7973727458
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
 
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
 
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant
Arbetstagarrepresentant

Övriga befattningar

Revisorer