Företag:

Gräve Maskin AB
559077-3890
GRÄVE 357
ANDERS PERSGÅRDEN GRÄVE 357, 705 93 ÖREBRO
070-4272158
Örebro
Örebro
Aktiebolag
22.09.2016
5-9 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva lantbruksverksamhet och entreprenadverksamhet inom lantbruk och väghållning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Gräve Maskin AB är noterat på adressen «GRÄVE 357» och var registrerad 22.09.2016 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Service till växtodling

Bolagets rörelsescore har beräknats till 73 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 10 277 000, ett rörelseresultat på SEK 2 780 000 och där eget kapital var positivt med SEK 7 437 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 50 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 25 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 24 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 24,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning10.27710.0337.6306.1441.151
Rörelseresultat2.7802.8142.7692.346890
Resultat före skatt2.1872.1032.7321.758667
 
Summa eget kapital7.4375.7214.0711.941570
Kassa och bank1.3001.8241.1492.615599
 
Rörelsemarginal (%)2728363877
Soliditet (%)4848404442

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1012131515
Kapitalomsättningshastighet22242
Omsättningshastighet kundfordringar12210
Skuldsättningsgrad4681010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad101010100
Kassalikviditet66888
Score7378838875
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer