Företag:

Green Hat People Stockholm AB
556997-3711
MÄSTER SAMUELSGATAN 36
MÄSTER SAMUELSGATAN 36, 111 57 STOCKHOLM
Stockholm
Aktiebolag
18.12.2014
5-9 anställda
50 000
Bolaget ska bedriva verksamhet inom interaktiva spel samt idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas två i förening av
ledamöterna / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Green Hat People Stockholm AB är noterat på adressen «MÄSTER SAMUELSGATAN 36» och var registrerad 18.12.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Arrangemang av kongresser och mässor

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 6 443 000, ett rörelseresultat på SEK 930 000 och där eget kapital var positivt med SEK 51 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 50 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 33 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 32 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 32,33 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning6.4437.3289.9759.96711.744
Rörelseresultat930-6183471591.135
Resultat före skatt56121615
 
Summa eget kapital5151515150
Kassa och bank5091.052901492901
 
Rörelsemarginal (%)14-84210
Soliditet (%)22111

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,75 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1507315
Kapitalomsättningshastighet88888
Omsättningshastighet kundfordringar25342
Skuldsättningsgrad00000
Rörelsemarginal1808414
Kassaflöde från rörelse2007318
Ränteteckningsgrad100101010
Kassalikviditet22222
Score7515453469
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Green Hat People AB
Green Hat People Inc 100%
Green Hat People International AB 100%
Green Hat People Stockholm AB 100%
Green Hat People UK 100%