Företag:

GreenRoom Spa & Massage AB
559041-6300
RITARVÄGEN 7
MONTÖRVÄGEN 15, 168 31 BROMMA
Stockholm
Kroppsvård
Aktiebolag
15.12.2015
1-4 anställda
50 000
Företaget ska bedriva olika former av frisk och skönhetsvård. Såsom massage och spa behandlingar, hudvårdsbehandlingar, zonterapibehandlingar och försäljning av produkter inom hälsa och skönhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

GreenRoom Spa & Massage AB är noterat på adressen «RITARVÄGEN 7» och var registrerad 15.12.2015 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Kroppsvård

Bolagets rörelsescore har beräknats till 59 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 602 000, ett rörelseresultat på SEK 33 000 och där eget kapital var positivt med SEK 151 000.

Styrelsen består av inga män och 3 kvinnor med en genomsnittsålder av 36 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 10 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 10 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 10,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning602443333404150
Rörelseresultat33192981-3
Resultat före skatt33192370-15
 
Summa eget kapital1511261119335
Kassa och bank1911331227646
 
Rörelsemarginal (%)64920-2
Soliditet (%)6366634116

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,40 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital10712150
Kapitalomsättningshastighet88662
Omsättningshastighet kundfordringar50005
Skuldsättningsgrad60280
Rörelsemarginal12814180
Kassaflöde från rörelse101018200
Ränteteckningsgrad0010100
Kassalikviditet8881010
Score5941708717
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Vice verkställande direktör
Ordförande

Övriga befattningar

Revisorer