Företag:

Körsbärsbladet studentbostäder AB
556942-4715
ENGELBREKTSGATAN 21
ENGELBREKTSGATAN 21, 114 32 STOCKHOLM
08-56621770
Stockholm
Aktiebolag
16.09.2013
0 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva uthyrning av bostäder och lokaler och även idka annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

Körsbärsbladet studentbostäder AB är noterat på adressen «ENGELBREKTSGATAN 21» och var registrerad 16.09.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder

Bolagets rörelsescore har beräknats till 61 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 4 818 000, ett rörelseresultat på SEK 2 846 000 och där eget kapital var positivt med SEK 5 481 000.

Styrelsen består av 2 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 54 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 69 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 29 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 55,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Total omsättning4.8185.1275.08100
Rörelseresultat2.8463.2083.283-32-27
Resultat före skatt1.7252.0641.89028-27
 
Summa eget kapital5.4814.1362.5251.0511.023
Kassa och bank3.9986.2582.0372.566750
 
Rörelsemarginal (%)59636500
Soliditet (%)86426

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,05 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Avkastning på totalt kapital33300
Kapitalomsättningshastighet22200
Omsättningshastighet kundfordringar00200
Skuldsättningsgrad22200
Rörelsemarginal20202000
Kassaflöde från rörelse20202000
Ränteteckningsgrad68600
Kassalikviditet88680
Score61636180
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
RAMUK Aktiebolag
AB Körsbärsbladet 100%
Körsbärsbladet studentbostäder AB 100%
BCK Grill AB 100%
ETILE Idrott och Kultur AB 100%
Kommanditbolag Nedre Vätan 13 100%
Ramuk III AB 100%
SSRS Holding Aktiebolag 100%
Elite Hotels of Sweden AB 100%
AB Adlon Hotell 100%
Bishop Scandinavia AB 100%
Bishops Arms Denmark A/S
Elite Avenue AB 100%
Elite Avenue Grill AB 100%
Elite Hotel Park Växjö AB 100%
Elite Hotel Storgatan Örebro AB 100%
Gamla Bro Restaurant AB 100%
Hotel Mollberg Skåne Aktiebolag 100%
Jakthornet i Stockholm AB 100%
KFH Hotell AB 100%
SSRS Bishop Arms i Jönköping AB 100%
SSRS Bishop Söder AB 100%
SSRS Falkenberg Strand AB 100%
SSRS Grand Hotel Norrköping Aktiebolag 100%
SSRS Grand Hotel Savoy AB 100%
SSRS Hotel Statt Växjö AB 100%
SSRS Hotell AB 100%
SSRS Marina Aktiebolag 100%
SSRS Plaza Aktiebolag 100%
SSRS Stadshotellet i Västerås Aktiebolag 100%
SSRS Stadshotellet Karlstad AB 100%
SSRS Stadshotellet Luleå AB 100%
SSRS Stockholm Nord Hotel Aktiebolag 100%
SSRS Stora Hotellet Jönköping AB 100%
SSRS Stora Hotellet Stadshotellet Örebro AB 100%
Kongrexum AB 100%
Slottskrogen i Örebro AB 100%
SSRS Sundsvall Hotel AB 100%
Svenska Väghotell Aktiebolag 100%
SSRS Fastighets Aktiebolag 100%
Elite Mollberg 1 AB 100%
Förvaltningsbolaget Proban Kommanditbolag 100%
Handelsbolaget Kalkonen 8 100%
Hotel Knaust AB 100%
Hotellet Inom Vallgraven Aktiebolag 100%
Hotellresidenset Hans M. AB 100%
Kommanditbolaget Hotellet vid Tyska Torget 100%
KOMMANDITBOLAGET NYA KNUTPUNKTEN 6 100%
Kristianstad Hertig Carl 4 AB 100%
Lerstenen Mimer AB 60%
SSRS Nedre Vätan 11 AB 100%
SSRS Sqvalperup 13 AB 100%
SSRS Statt Karlstad AB 100%
SSRS Storan Örebro AB 100%
Themis 3 i Växjö Aktiebolag 100%
Winstrup 6 AB 100%