Företag:

Långshyttans Älgpark AB
556685-1845
NORDVIKEN 313
NORDVIKEN 313, 776 73 LÅNGSHYTTAN
0225-60641
Dalarna
Hedemora
Aktiebolag
01.09.2005
0 anställda
200 000
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva älgpark, äga och förvalta fastighet och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Långshyttans Älgpark AB är noterat på adressen «NORDVIKEN 313» och var registrerad 01.09.2005 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 200 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Drift av botaniska trädgårdar, djurparker och naturreservat

Bolagets rörelsescore har beräknats till 66 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 698 000, ett rörelseresultat på SEK 229 000 och där eget kapital var positivt med SEK 459 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 46 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 11 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 11 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 11,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning698545490512509
Rörelseresultat229471282059
Resultat före skatt312630844
 
Summa eget kapital459434474456447
Kassa och bank34284233
 
Rörelsemarginal (%)33926412
Soliditet (%)5680796451

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1261226
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar00505
Skuldsättningsgrad00000
Rörelsemarginal201420816
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad10101048
Kassalikviditet20000
Score6652693657
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer