Företag:

Majvillan Transport AB
556928-1388
JÄRNRINGEN 8
JÄRNRINGEN 8, 433 30 PARTILLE
072-5702244
Taxitrafik
Aktiebolag
09.04.2013
20-49 anställda
100 000
Persontransport med buss, persontransport taxi, godstransport.
Firman tecknas av styrelsen

Majvillan Transport AB är noterat på adressen «JÄRNRINGEN 8» och var registrerad 09.04.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Taxitrafik

Bolagets rörelsescore har beräknats till 89 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 142 590 000, ett rörelseresultat på SEK 16 996 000 och där eget kapital var positivt med SEK 12 320 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 35 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 35 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 35,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning142.590112.93160.61435.62023.675
Rörelseresultat16.9963.9424862.5592.720
Resultat före skatt12.8792.7388671.8293.164
 
Summa eget kapital12.3205.3403.7913.1172.992
Kassa och bank6.8271.2811431711
 
Rörelsemarginal (%)1241712
Soliditet (%)4215123125

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital15721313
Kapitalomsättningshastighet1010888
Omsättningshastighet kundfordringar43222
Skuldsättningsgrad80068
Rörelsemarginal16821216
Kassaflöde från rörelse181071014
Ränteteckningsgrad101061010
Kassalikviditet82244
Score8950296575
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Majvillan Transport AB
Ceder VVS & Kyl AB 100%