Företag:

Montage & Maskin Sverige AB
556999-7975
KALKBACKSGATAN 1
KALKBACKSGATAN 1, 733 38 SALA
Sala
Aktiebolag
08.01.2015
5-9 anställda
50 000
Byggnationer, markentreprenader med entreprenadmaskiner samt smidesverksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Montage & Maskin Sverige AB är noterat på adressen «KALKBACKSGATAN 1» och var registrerad 08.01.2015 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Byggande av bostadshus och andra byggnader

Bolagets rörelsescore har beräknats till 48 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 7 447 000, ett rörelseresultat på SEK 205 000 och där eget kapital var positivt med SEK 521 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 17 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 16,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning7.4475.2084.5965.2997.773
Rörelseresultat2051768-6961.408
Resultat före skatt172953-247952
 
Summa eget kapital521354345292789
Kassa och bank0011013472
 
Rörelsemarginal (%)302-1318
Soliditet (%)2719422757

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 5,75 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital727015
Kapitalomsättningshastighet1010101010
Omsättningshastighet kundfordringar55554
Skuldsättningsgrad000010
Rörelsemarginal424018
Kassaflöde från rörelse1055020
Ränteteckningsgrad1061000
Kassalikviditet22428
Score4832451785
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer