Företag:

Pat Consult AB
556943-3633
ORANIEGATAN 9
ORANIEGATAN 9, 227 63 LUND
046-2111754
Skåne
Lund
Aktiebolag
24.09.2013
0 anställda
50 000
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom patologi och cytologi samt laboratorie- verksamhet i medicin och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Pat Consult AB är noterat på adressen «ORANIEGATAN 9» och var registrerad 24.09.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Medicinsk laboratorieverksamhet m.m.

Bolagets rörelsescore har beräknats till 87 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 324 000, ett rörelseresultat på SEK 151 000 och där eget kapital var positivt med SEK 625 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 50 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 12 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 12 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 12,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-122016-122015-122014-12
Total omsättning324308319396
Rörelseresultat151164187303
Resultat före skatt191102141304
 
Summa eget kapital625476397287
Kassa och bank663294170141
 
Rörelsemarginal (%)47535977
Soliditet (%)90898079

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital15151515
Kapitalomsättningshastighet2222
Omsättningshastighet kundfordringar0000
Skuldsättningsgrad10101010
Rörelsemarginal20202020
Kassaflöde från rörelse20202020
Ränteteckningsgrad10600
Kassalikviditet10101010
Score87837777
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer