Företag:

Prime Public Relations i Sverige AB
556551-0178
SLUSSPLAN 9
BOX 38065, 100 64 STOCKHOLM
08-50314600
Stockholm
Aktiebolag
06.02.1998
100-199 anställda
400 000
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom information, kommunikation,public relations, företagsutveckling, reklam samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

Prime Public Relations i Sverige AB är noterat på adressen «SLUSSPLAN 9» och var registrerad 06.02.1998 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 400 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen PR och kommunikation

Bolagets rörelsescore har beräknats till 63 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 274 616 000, ett rörelseresultat på SEK 16 233 000 och där eget kapital var positivt med SEK 36 285 000.

Styrelsen består av 3 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 49 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 62 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 43 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 50,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning274.616286.972225.554203.176171.571
Rörelseresultat16.23325.93823.59224.27617.286
Resultat före skatt10.99111.056-2.229-123-673
 
Summa eget kapital36.28528.21020.12222.35322.595
Kassa och bank10.9292.45431.61126.12133.614
 
Rörelsemarginal (%)69111210
Soliditet (%)4138172234

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,75 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1015121313
Kapitalomsättningshastighet88688
Omsättningshastighet kundfordringar23113
Skuldsättningsgrad66000
Rörelsemarginal1214161616
Kassaflöde från rörelse714181818
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet88466
Score6378677274
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
 
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Interpublic Group of Companies Inc
The Interpublic Group Nederland BV
Interpublic Group Sweden AB 100%
Interpublic Legacy Company AB 100%
Interpublic Worldgroup Sweden AB 100%
IPG Mediabrands AB 100%
Kinesso Sweden AB 100%
Prime Public Relations i Sverige AB 100%
United Minds Samhällsanalys AB 100%