Företag:

Projektering Administration Resurs Konsult i Limhamn AB
556717-8255
GRANATS VÄG 25 A, 231 79 SMYGEHAMN
0709-792370
Skåne
Trelleborg
Aktiebolag
14.12.2006
100 000
Aktiebolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, projektering inom byggnadsverksamhet och administration samt äga och förvalta fastigheter och aktier och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Projektering Administration Resurs Konsult i Limhamn AB registrerades 14.12.2006 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Byggande av bostadshus och andra byggnader

Bolagets rörelsescore har beräknats till 86 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 1 094 000, ett rörelseresultat på SEK 510 000 och där eget kapital var positivt med SEK 515 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 15 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 15 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 15,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-122016-122015-122014-122012-12
Total omsättning1.0947211.2541.5300
Rörelseresultat510781514510
Resultat före skatt510772803930
 
Summa eget kapital5152213625450
Kassa och bank5502613857760
 
Rörelsemarginal (%)471112300
Soliditet (%)766664680

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122012-12
Avkastning på totalt kapital151315150
Kapitalomsättningshastighet66660
Omsättningshastighet kundfordringar50550
Skuldsättningsgrad101010100
Rörelsemarginal201616200
Kassaflöde från rörelse201410200
Ränteteckningsgrad0101000
Kassalikviditet1088100
Score867780860
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer