Företag:

Scandinavian Service Partner AB
556006-3637
ARLANDA FLYGPLATS
BOX 67, 190 45 STOCKHOLM-ARLANDA
08-7977500
Sigtuna
Aktiebolag
13.11.1905
200-499 anställda
5 000 000
Bolaget skall bedriva restaurang- och butiksrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas ensam av
Klingsell, Joakim Jan

Scandinavian Service Partner AB är noterat på adressen «ARLANDA FLYGPLATS» och var registrerad 13.11.1905 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 5 000 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Restaurangverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 77 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.09.2018 visar en omsättning på SEK 1 219 402 000, ett rörelseresultat på SEK 229 221 000 och där eget kapital var positivt med SEK 338 636 000.

Styrelsen består av 3 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 40 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 69 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 60 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 62,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-092017-092016-092015-092014-09
Total omsättning1.219.4021.248.1961.210.6591.172.1931.100.898
Rörelseresultat229.221234.451193.459171.717135.008
Resultat före skatt186.252183.165141.115116.686121.822
 
Summa eget kapital338.636343.689291.047271.239280.408
Kassa och bank12.95713.52911.45918.85622.497
 
Rörelsemarginal (%)1919161512
Soliditet (%)4647454044

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,30 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-092017-092016-092015-092014-09
Avkastning på totalt kapital1213131212
Kapitalomsättningshastighet44444
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad86646
Rörelsemarginal1818181816
Kassaflöde från rörelse2020202018
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet00000
Score7776767371
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

 
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelsesuppleant
Verkställande direktör
 
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant
Arbetstagarrepresentant

Övriga befattningar

Revisorer

Revisor
Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
SSP Group Ltd
SSP Finland Financing OY
SSP Norway Financing AS
SSP Sweden Financing AB 100%
Scandinavian Service Partner AB 100%
SSP Newco AB 100%
Select Service Partner Eesti AS 100%
Select Service Partner OY 100%