Företag:

Scandinavian Service Partner AB
556006-3637
ARLANDA FLYGPLATS
BOX 67, 190 45 STOCKHOLM-ARLANDA
08-7977500
Sigtuna
Aktiebolag
13.11.1905
100-199 anställda
5 000 000
Bolaget skall bedriva restaurang- och butiksrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas i förening av
Nilsen, Morten Solberg / Pätsi, Anders Vincent Jesper / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Scandinavian Service Partner AB är noterat på adressen «ARLANDA FLYGPLATS» och var registrerad 13.11.1905 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 5 000 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Restaurangverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 76 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.09.2019 visar en omsättning på SEK 1 152 850 000, ett rörelseresultat på SEK 193 948 000 och där eget kapital var positivt med SEK 399 716 000.

Styrelsen består av 4 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 47 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 69 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 59 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 62,25 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-092018-092017-092016-092015-09
Total omsättning1.152.8501.219.4021.248.1961.210.6591.172.193
Rörelseresultat193.948229.221234.451193.459171.717
Resultat före skatt248.887186.252183.165141.115116.686
 
Summa eget kapital399.716338.636343.689291.047271.239
Kassa och bank12.89112.95713.52911.45918.856
 
Rörelsemarginal (%)1719191615
Soliditet (%)4946474540

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,50 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-092018-092017-092016-092015-09
Avkastning på totalt kapital1312131312
Kapitalomsättningshastighet24444
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad88664
Rörelsemarginal1818181818
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet00000
Score7677767673
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

 
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
 
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Revisor
Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
SSP Group Ltd
SSP Finland Financing OY
SSP Norway Financing AS
SSP Sweden Financing AB 100%
Scandinavian Service Partner AB 100%
SSP Newco AB 100%
Select Service Partner Eesti AS 100%
Select Service Partner OY 100%