Företag:

Scandinavian Service Partner AB
556006-3637
ARLANDA FLYGPLATS
BOX 67, 190 45 STOCKHOLM-ARLANDA
08-7977500
Sigtuna
Aktiebolag
13.11.1905
100-199 anställda
5 000 000
Bolaget skall bedriva restaurang- och butiksrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas två i förening av
Fennell, Jeremy James / Nilsen, Morten Solberg / Olsson, Björn Christer / Sandkvist Pätsi, Anders V J / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Scandinavian Service Partner AB är noterat på adressen «ARLANDA FLYGPLATS» och var registrerad 13.11.1905 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 5 000 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Restaurangverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 45 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.09.2021 visar en omsättning på SEK 264 646 000, ett rörelseresultat på SEK 4 490 000 och där eget kapital var positivt med SEK 430 175 000.

Styrelsen består av 5 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 45 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 71 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 55 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 58,80 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-092020-092019-092018-092017-09
Total omsättning264.646540.2071.152.8501.219.4021.248.196
Rörelseresultat4.490-51.713193.948229.221234.451
Resultat före skatt25.4985.554248.887186.252183.165
 
Summa eget kapital430.175405.801399.716338.636343.689
Kassa och bank17.21612.89712.89112.95713.529
 
Rörelsemarginal (%)2-10171919
Soliditet (%)5655494647

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-092020-092019-092018-092017-09
Avkastning på totalt kapital20131213
Kapitalomsättningshastighet22244
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad20886
Rörelsemarginal40181818
Kassaflöde från rörelse200202020
Ränteteckningsgrad100101010
Kassalikviditet00000
Score457767776
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
 
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Arbetstagarrepresentant
 
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Revisor
Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
SSP Group Ltd
SSP Finland Financing OY
SSP Norway Financing AS
SSP Sweden Financing AB 100%
Scandinavian Service Partner AB 100%
SSP Newco AB 100%
Select Service Partner Eesti AS 100%
Select Service Partner OY 100%