Företag:

Slutplattan SEMLO 105280 AB
556481-7269
BOX 12086, 402 41 GÖTEBORG
08-7590077
Aktiebolag
03.02.1994
400 000
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Slutplattan SEMLO 105280 AB registrerades 03.02.1994 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 400 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 69 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2018 visar en omsättning på SEK 306 000, ett rörelseresultat på SEK 277 000 och där eget kapital var positivt med SEK 3 548 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 64 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 33 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 33 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 33,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Total omsättning306625207298241
Rörelseresultat277424-94-74-49
Resultat före skatt62635543814064
 
Summa eget kapital3.5483.2293.1152.9232.971
Kassa och bank2.1821.5493.0922.8412.832
 
Rörelsemarginal (%)9168-45-25-20
Soliditet (%)9185888993

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital77002
Kapitalomsättningshastighet20000
Omsättningshastighet kundfordringar05521
Skuldsättningsgrad108600
Rörelsemarginal2020000
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet108101010
Score6968413233
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer