Företag:

Snowcap AB
556670-0588
RORGÄNGARGATAN 5
RORGÄNGARGATAN 5, 120 68 STOCKHOLM
08-7140330
Stockholm
Aktiebolag
08.11.2004
1-4 anställda
100 000
Bolaget ska bedriva verksamhet med import och försäljning av konsumentelektronik samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Snowcap AB är noterat på adressen «RORGÄNGARGATAN 5» och var registrerad 08.11.2004 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater

Bolagets rörelsescore har beräknats till 84 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2018 visar en omsättning på SEK 8 105 000, ett rörelseresultat på SEK 1 501 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 991 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 46 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 18 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 17 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 17,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-042017-042016-042015-042014-04
Total omsättning8.10510.7298.1347.4815.971
Rörelseresultat1.5011.7401.0501.025520
Resultat före skatt1.1271.3218871.023525
 
Summa eget kapital2.9913.0972.2281.6881.091
Kassa och bank3.8553.0241.5661.8021.100
 
Rörelsemarginal (%)191613149
Soliditet (%)8784766870

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-042017-042016-042015-042014-04
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet6881010
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal1818161814
Kassaflöde från rörelse2018181810
Ränteteckningsgrad01001010
Kassalikviditet10101088
Score8494829482
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer