Företag:

Stavby Gjuteri Home AB
556577-2166
STAVBY GJUTERI
STAVBY GJUTERI, 747 94 ALUNDA
070-5127620
Uppsala
Uppsala
Aktiebolag
12.10.1999
0 anställda
100 000
Aktiebolaget ska bedriva byggprojekt, fastighetsskötsel, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Stavby Gjuteri Home AB är noterat på adressen «STAVBY GJUTERI» och var registrerad 12.10.1999 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.06.2020 visar en omsättning på SEK 360 000, ett rörelseresultat på SEK 152 000 och där eget kapital var positivt med SEK 301 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 59 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 22 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 11 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 16,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-062019-062018-062017-062016-06
Total omsättning36035913184787
Rörelseresultat15280-46-19426
Resultat före skatt15280-51-20515
 
Summa eget kapital30114969260615
Kassa och bank5021923390548
 
Rörelsemarginal (%)4222-35-2313
Soliditet (%)391584061

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 5,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-062019-062018-062017-062016-06
Avkastning på totalt kapital127002
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar55005
Skuldsättningsgrad84000
Rörelsemarginal2020008
Kassaflöde från rörelse2020007
Ränteteckningsgrad00006
Kassalikviditet81010810
Score7568121040
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer