Företag:

Wester & Elsner Arkitekter AB
556663-5016
BLASIEHOLMSGATAN 4 A
BLASIEHOLMSGATAN 4 A, 111 48 STOCKHOLM
08-4026880
Stockholm
Aktiebolag
24.06.2004
20-49 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva arkitektverksamhet inom byggbranschen samt formgivningsverksamhet avseende produktdesign, företrädesvis avseende möbler, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas av en av
ledamöterna i förening med en av
Elsner, Carl Fredrik / Wester, Lars Kristian / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Wester & Elsner Arkitekter AB är noterat på adressen «BLASIEHOLMSGATAN 4 A» och var registrerad 24.06.2004 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Arkitektverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 87 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 71 308 000, ett rörelseresultat på SEK 8 925 000 och där eget kapital var positivt med SEK 11 399 000.

Styrelsen består av 3 män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 36 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 35 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 35,20 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning71.30882.98273.13673.10064.830
Rörelseresultat8.92512.04612.12910.9598.991
Resultat före skatt8.16611.11011.62410.4198.982
 
Summa eget kapital11.3998.7118.9759.9348.193
Kassa och bank10.3356.8856.1204.7460
 
Rörelsemarginal (%)1315171514
Soliditet (%)3828313745

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,80 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet8881010
Omsättningshastighet kundfordringar44444
Skuldsättningsgrad8881010
Rörelsemarginal1618181818
Kassaflöde från rörelse1818181818
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet88888
Score8789899393
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer

Revisor