Företag:

AB SÅ18 Mölndal
556972-3405
BOX 7723, 103 95 STOCKHOLM
Stockholm
Aktiebolag
21.05.2014
0 anställda
50 000
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fastigheter samt med ovanstående verksamhet förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

AB SÅ18 Mölndal registrerades 21.05.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Bolagets rörelsescore har beräknats till 60 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 1 014 000, ett rörelseresultat på SEK 483 000 och där eget kapital var positivt med SEK 3 561 000.

Styrelsen består av 2 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 54 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 44 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 43 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 43,33 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.0141.019965965824
Rörelseresultat483544494641210
Resultat före skatt330305265372153
 
Summa eget kapital3.561293655449159
Kassa och bank12.9285221.008640217
 
Rörelsemarginal (%)4853516626
Soliditet (%)226962

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,05 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital26362
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad00020
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad81081010
Kassalikviditet810101010
Score6068637064
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Revisor
Huvudansvarig revisor