Företag:

035 Media Group AB
556981-7462
STÅLVERKSGATAN 1
STÅLVERKSGATAN 1, 302 50 HALMSTAD
Halland
Halmstad
Aktiebolag
04.09.2014
0 anställda
50 000
Företaget ska bedriva verksamhet genom att erbjuda konsulttjänster inom reklamproduktion, webbproduktion och musikproduktion. Bolaget ska även bedriva musikförlagsverksamhet samt ägande och förvaltning av värdepapper.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

035 Media Group AB är noterat på adressen «STÅLVERKSGATAN 1» och var registrerad 04.09.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Ljudinspelning och fonogramutgivning

Bolagets rörelsescore har beräknats till 35 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 287 000, ett rörelseresultat på SEK 9 000 och där eget kapital var positivt med SEK 168 000.

Styrelsen består av 2 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 10 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 10 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 10,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning287302196124220
Rörelseresultat9465315106
Resultat före skatt946411580
 
Summa eget kapital168162156124112
Kassa och bank229317268263231
 
Rörelsemarginal (%)315271248
Soliditet (%)6952564756

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 3,10 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital31012615
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar55005
Skuldsättningsgrad488410
Rörelsemarginal818201620
Kassaflöde från rörelse318201420
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet108888
Score3569705080
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Vice verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer