Företag:

035 Media Group AB
556981-7462
STÅLVERKSGATAN 1
STÅLVERKSGATAN 1, 302 50 HALMSTAD
Halland
Halmstad
Aktiebolag
04.09.2014
0 anställda
50 000
Företaget ska bedriva verksamhet genom att erbjuda konsulttjänster inom reklamproduktion, webbproduktion och musikproduktion. Bolaget ska även bedriva musikförlagsverksamhet samt ägande och förvaltning av värdepapper.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

035 Media Group AB är noterat på adressen «STÅLVERKSGATAN 1» och var registrerad 04.09.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Ljudinspelning och fonogramutgivning

Bolagets rörelsescore har beräknats till 77 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 280 000, ett rörelseresultat på SEK 38 000 och där eget kapital var positivt med SEK 201 000.

Styrelsen består av 2 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 10 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 10 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 10,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning280287302196124
Rörelseresultat389465315
Resultat före skatt449464115
 
Summa eget kapital201168162156124
Kassa och bank230229317268263
 
Rörelsemarginal (%)143152712
Soliditet (%)7569525647

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital10310126
Kapitalomsättningshastighet42222
Omsättningshastighet kundfordringar55500
Skuldsättningsgrad104884
Rörelsemarginal188182016
Kassaflöde från rörelse103182014
Ränteteckningsgrad100000
Kassalikviditet1010888
Score7735697050
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Vice verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer