Företag:

100% Hemkomfort Sverige AB
556924-2950
BJURSVÄGEN 30
BJURSVÄGEN 30, 194 66 UPPLANDS VÄSBY
08-68441091
Aktiebolag
01.03.2013
1-4 anställda
50 000
Bolaget ska bedriva städtjänster inom hushållsnära tjänster, byggen och företagskontor, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

100% Hemkomfort Sverige AB är noterat på adressen «BJURSVÄGEN 30» och var registrerad 01.03.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Övriga konsumenttjänster

Bolagets rörelsescore har beräknats till 80 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 1 593 000, ett rörelseresultat på SEK 128 000 och där eget kapital var positivt med SEK 162 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 47 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 12 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 12 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 12,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning1.5931.5031.5501.5701.691
Rörelseresultat128-81-10089
Resultat före skatt125-81-16-1282
 
Summa eget kapital16243124139192
Kassa och bank76393994172
 
Rörelsemarginal (%)8-5-105
Soliditet (%)4913282933

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,80 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1500012
Kapitalomsättningshastighet101010810
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad100004
Rörelsemarginal1200012
Kassaflöde från rörelse100137
Ränteteckningsgrad1000010
Kassalikviditet88888
Score8023242468
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer