Företag:

10 NABO AB
556877-6222
KOLONISTIGEN 1
KOLONISTIGEN 1, 147 52 TUMBA
Botkyrka
Aktiebolag
20.12.2011
0 anställda
50 000
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

10 NABO AB är noterat på adressen «KOLONISTIGEN 1» och var registrerad 20.12.2011 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler

Bolagets rörelsescore har beräknats till 64 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2021 visar en omsättning på SEK 500 000, ett rörelseresultat på SEK 313 000 och där eget kapital var positivt med SEK 853 000.

Styrelsen består av inga män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 57 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Total omsättning500468903500817
Rörelseresultat313279333325386
Resultat före skatt147116179179239
 
Summa eget kapital853736645504334
Kassa och bank2.2041.9211.5521.0231.106
 
Rörelsemarginal (%)6360376547
Soliditet (%)14121196

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,85 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital63666
Kapitalomsättningshastighet22000
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad00222
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad66668
Kassalikviditet1010101010
Score6461646466
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer