Företag:

12 & 12 behandlingshem AB
556446-9020
SVANÖVÄGEN 54
SVANÖVÄGEN 54, 872 93 LUNDE
0612-30390
Aktiebolag
15.05.1992
10-19 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva behandlingshem för vård och boende för vuxna missbrukare och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

12 & 12 behandlingshem AB är noterat på adressen «SVANÖVÄGEN 54» och var registrerad 15.05.1992 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem

Bolagets rörelsescore har beräknats till 84 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 13 537 000, ett rörelseresultat på SEK 1 696 000 och där eget kapital var positivt med SEK 5 206 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 54 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 32 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 24 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 28,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning13.53714.58515.93414.01813.342
Rörelseresultat1.6962.9994.2132.1572.900
Resultat före skatt2.6392.9304.1712.1722.556
 
Summa eget kapital5.2064.7424.0302.4432.156
Kassa och bank2.1403.4403.1848041.284
 
Rörelsemarginal (%)1321261522
Soliditet (%)6761554639

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,40 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1315151515
Kapitalomsättningshastighet46666
Omsättningshastighet kundfordringar55453
Skuldsättningsgrad10101088
Rörelsemarginal1620201820
Kassaflöde från rörelse1820201820
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet88886
Score8494938888
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor