Företag:

12 & 12 behandlingshem AB
556446-9020
SVANÖVÄGEN 54
SVANÖVÄGEN 54, 872 93 LUNDE
0612-30390
Aktiebolag
15.05.1992
10-19 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva behandlingshem för vård och boende för vuxna missbrukare och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

12 & 12 behandlingshem AB är noterat på adressen «SVANÖVÄGEN 54» och var registrerad 15.05.1992 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem

Bolagets rörelsescore har beräknats till 72 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 11 518 000, ett rörelseresultat på SEK 987 000 och där eget kapital var positivt med SEK 3 941 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 55 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 32 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 21 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 26,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning11.51813.53714.58515.93414.018
Rörelseresultat9871.6962.9994.2132.157
Resultat före skatt9522.6392.9304.1712.172
 
Summa eget kapital3.9415.2064.7424.0302.443
Kassa och bank5552.1403.4403.184804
 
Rörelsemarginal (%)913212615
Soliditet (%)6167615546

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1213151515
Kapitalomsättningshastighet44666
Omsättningshastighet kundfordringar45545
Skuldsättningsgrad61010108
Rörelsemarginal1416202018
Kassaflöde från rörelse1418202018
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet88888
Score7284949388
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor