Företag:

12 & 12 behandlingshem AB
556446-9020
SVANÖVÄGEN 54
SVANÖVÄGEN 54, 872 93 LUNDE
0612-30390
Aktiebolag
15.05.1992
10-19 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva behandlingshem för vård och boende för vuxna missbrukare och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

12 & 12 behandlingshem AB är noterat på adressen «SVANÖVÄGEN 54» och var registrerad 15.05.1992 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem

Bolagets rörelsescore har beräknats till 93 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 15 934 000, ett rörelseresultat på SEK 4 213 000 och där eget kapital var positivt med SEK 4 030 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 51 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 24 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 21 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 22,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Total omsättning15.93414.01813.34211.9859.029
Rörelseresultat4.2132.1572.9002.673916
Resultat före skatt4.1712.1722.5561.789863
 
Summa eget kapital4.0302.4432.1561.5332.160
Kassa och bank3.1848041.284804552
 
Rörelsemarginal (%)2615222210
Soliditet (%)5546393946

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,30 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Avkastning på totalt kapital1515151512
Kapitalomsättningshastighet66686
Omsättningshastighet kundfordringar45343
Skuldsättningsgrad108888
Rörelsemarginal2018202016
Kassaflöde från rörelse2018202014
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet88688
Score9388889377
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer