Företag:

12 & 12 behandlingshem AB
556446-9020
SVANÖVÄGEN 54
SVANÖVÄGEN 54, 872 93 LUNDE
0612-30390
Aktiebolag
15.05.1992
10-19 anställda
100 000
Bolaget skall bedriva behandlingshem för vård och boende för vuxna missbrukare och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

12 & 12 behandlingshem AB är noterat på adressen «SVANÖVÄGEN 54» och var registrerad 15.05.1992 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Boende med särskild service för vuxna med missbruksproblem

Bolagets rörelsescore har beräknats till 88 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2016 visar en omsättning på SEK 14 018 000, ett rörelseresultat på SEK 2 157 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 443 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 51 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 24 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 21 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 22,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2016-122015-122014-122013-122011-12
Total omsättning14.01813.34211.9859.0297.892
Rörelseresultat2.1572.9002.673916558
Resultat före skatt2.1722.5561.789863800
 
Summa eget kapital2.4432.1561.5332.1601.879
Kassa och bank8041.2848045521.074
 
Rörelsemarginal (%)152222107
Soliditet (%)4639394645

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2016-122015-122014-122013-122011-12
Avkastning på totalt kapital151515127
Kapitalomsättningshastighet66864
Omsättningshastighet kundfordringar53434
Skuldsättningsgrad88886
Rörelsemarginal1820201612
Kassaflöde från rörelse182020147
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet86888
Score8888937758
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer