Företag:

1337 Game Design AB
556819-2552
OXHAGSGATAN 39
OXHAGSGATAN 39, 414 75 GÖTEBORG
Aktiebolag
20.09.2010
1-4 anställda
50 000
Aktiebolaget ska bedriav datakonsultverksamhet, utveckling av generell programvara i samband med utgivning för dataspel, tillverkning av dataspel samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

1337 Game Design AB är noterat på adressen «OXHAGSGATAN 39» och var registrerad 20.09.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Utgivning av dataspel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 2 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 99 000, ett rörelseresultat på SEK -1 407 000 och där eget kapital var positivt med SEK 221 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 44 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 29 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 22,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-122016-122015-122014-122012-12
Total omsättning992501.9771.6711.314
Rörelseresultat-1.407-800845470882
Resultat före skatt-742935596344646
 
Summa eget kapital2211.343708447558
Kassa och bank2269061.19314437
 
Rörelsemarginal (%)-1.421-320432867
Soliditet (%)4294777474

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 1,60 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122012-12
Avkastning på totalt kapital015151515
Kapitalomsättningshastighet02664
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad010101010
Rörelsemarginal00202020
Kassaflöde från rörelse020202020
Ränteteckningsgrad00101010
Kassalikviditet21010108
Score257919187
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer