Företag:

1337 Game Design AB
556819-2552
OXHAGSGATAN 39
OXHAGSGATAN 39, 414 75 GÖTEBORG
Aktiebolag
20.09.2010
1-4 anställda
50 000
Aktiebolaget ska bedriav datakonsultverksamhet, utveckling av generell programvara i samband med utgivning för dataspel, tillverkning av dataspel samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

1337 Game Design AB är noterat på adressen «OXHAGSGATAN 39» och var registrerad 20.09.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Utgivning av dataspel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 57 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2016 visar en omsättning på SEK 250 000, ett rörelseresultat på SEK -800 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 343 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 43 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 29 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 22,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2016-122015-122014-122012-12
Total omsättning2501.9771.6711.314
Rörelseresultat-800845470882
Resultat före skatt935596344646
 
Summa eget kapital1.343708447558
Kassa och bank9061.19314437
 
Rörelsemarginal (%)-320432867
Soliditet (%)94777474

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2016-122015-122014-122012-12
Avkastning på totalt kapital15151515
Kapitalomsättningshastighet2664
Omsättningshastighet kundfordringar0000
Skuldsättningsgrad10101010
Rörelsemarginal0202020
Kassaflöde från rörelse20202020
Ränteteckningsgrad0101010
Kassalikviditet1010108
Score57919187
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer