Företag:

1337 Game Design AB
556819-2552
OXHAGSGATAN 39
OXHAGSGATAN 39, 414 75 GÖTEBORG
Aktiebolag
20.09.2010
0 anställda
50 000
Aktiebolaget ska bedriav datakonsultverksamhet, utveckling av generell programvara i samband med utgivning för dataspel, tillverkning av dataspel samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

1337 Game Design AB är noterat på adressen «OXHAGSGATAN 39» och var registrerad 20.09.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Utgivning av dataspel

Bolagets rörelsescore har beräknats till 89 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 1 020 000, ett rörelseresultat på SEK 317 000 och där eget kapital var positivt med SEK 991 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 47 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 16 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 15 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 15,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.020105992501.977
Rörelseresultat317-195-1.407-800845
Resultat före skatt557214-742935596
 
Summa eget kapital9914352211.343708
Kassa och bank773372269061.193
 
Rörelsemarginal (%)31-186-1.421-32043
Soliditet (%)9585429477

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital151501515
Kapitalomsättningshastighet40026
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad101001010
Rörelsemarginal2000020
Kassaflöde från rörelse202002020
Ränteteckningsgrad1000010
Kassalikviditet101021010
Score895525791
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer