Företag:

24 Rör AB
556943-7493
AGRONOMVÄGEN 4, 187 53 TÄBY
076-3131807
Täby
Aktiebolag
27.09.2013
50 000
Bolaget ska bedriva VVS-verksamhet och värdepappershandel samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

24 Rör AB registrerades 27.09.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Värme- och sanitetsarbeten

Bolagets rörelsescore har beräknats till 45 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 23 575 000, ett rörelseresultat på SEK 652 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 194 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 42 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 24 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 23 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 23,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning23.57526.35622.98818.49417.715
Rörelseresultat6521.5191.694-2.2702.052
Resultat före skatt4721.1121.633-1.4971.421
 
Summa eget kapital1.1942.0561.7073742.020
Kassa och bank61.7264611702.194
 
Rörelsemarginal (%)367-1212
Soliditet (%)302730632

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 5,45 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital101215013
Kapitalomsättningshastighet10101088
Omsättningshastighet kundfordringar44444
Skuldsättningsgrad04806
Rörelsemarginal41212016
Kassaflöde från rörelse51010018
Ränteteckningsgrad101010010
Kassalikviditet22424
Score4564731479
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor