Företag:

2 Gånger M Fastigheter AB
559047-8961
LIGUSTERGATAN 6, 253 51 PÅARP
Skåne
Aktiebolag
20.01.2016
100 000
Uthyrning av lagerlokal.
Firman tecknas av styrelsen

2 Gånger M Fastigheter AB registrerades 20.01.2016 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 57 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2019 visar en omsättning på SEK 84 000, ett rörelseresultat på SEK 36 000 och där eget kapital var positivt med SEK 172 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 46 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 15 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 15 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 15,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-082018-082017-082016-08
Total omsättning84848449
Rörelseresultat36353521
Resultat före skatt26262615
 
Summa eget kapital172152132112
Kassa och bank50423320
 
Rörelsemarginal (%)43424243
Soliditet (%)19171513

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-082018-082017-082016-08
Avkastning på totalt kapital3332
Kapitalomsättningshastighet2222
Omsättningshastighet kundfordringar0000
Skuldsättningsgrad2222
Rörelsemarginal20202020
Kassaflöde från rörelse20202020
Ränteteckningsgrad10888
Kassalikviditet0000
Score57555554
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant
Vice verkställande direktör

Övriga befattningar

Revisorer