Företag:

2M Solutions AB
559009-8975
JARL KULLES GATA 13
JARL KULLES GATA 13, 267 75 EKEBY
Skåne
Bjuv
Aktiebolag
08.04.2015
1-4 anställda
50 000
Konsultverksamhet inom IT-tjänster och webbutveckling och därmed förenliga tjänster. Bolaget ska också bedriva konsulttjänster inom administration, försäljning och marknadsföring. Bolaget ska även investera, förvalt, styra och utveckla verksamheter.
Firman tecknas av styrelsen

2M Solutions AB är noterat på adressen «JARL KULLES GATA 13» och var registrerad 08.04.2015 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Datakonsultverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 90 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2018 visar en omsättning på SEK 1 078 000, ett rörelseresultat på SEK 345 000 och där eget kapital var positivt med SEK 780 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 53 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.0781.0661.009703
Rörelseresultat345337404367
Resultat före skatt258258304276
 
Summa eget kapital780580378265
Kassa och bank356450192280
 
Rörelsemarginal (%)32324052
Soliditet (%)80464671

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital15121515
Kapitalomsättningshastighet2224
Omsättningshastighet kundfordringar3332
Skuldsättningsgrad1081010
Rörelsemarginal20202020
Kassaflöde från rörelse20202020
Ränteteckningsgrad10000
Kassalikviditet108810
Score90737881
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer