Företag:

2M Solutions AB
559009-8975
JARL KULLES GATA 13
JARL KULLES GATA 13, 267 75 EKEBY
Skåne
Bjuv
Aktiebolag
08.04.2015
1-4 anställda
50 000
Konsultverksamhet inom IT-tjänster och webbutveckling och därmed förenliga tjänster. Bolaget ska också bedriva konsulttjänster inom administration, försäljning och marknadsföring. Bolaget ska även investera, förvalt, styra och utveckla verksamheter.
Firman tecknas av styrelsen

2M Solutions AB är noterat på adressen «JARL KULLES GATA 13» och var registrerad 08.04.2015 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Datakonsultverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 52 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2021 visar en omsättning på SEK 613 000, ett rörelseresultat på SEK 58 000 och där eget kapital var positivt med SEK 754 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 16 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 13 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Total omsättning6133181.0941.0781.066
Rörelseresultat58-93282345337
Resultat före skatt43-3213258258
 
Summa eget kapital754795948780580
Kassa och bank476429562356450
 
Rörelsemarginal (%)10-29263232
Soliditet (%)7984798046

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 5,50 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital30121512
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar50333
Skuldsättningsgrad6010108
Rörelsemarginal140202020
Kassaflöde från rörelse140202020
Ränteteckningsgrad000100
Kassalikviditet81010108
Score5212779073
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
2M Solutions AB
Fernita AB 65%