Företag:

2S Hightech Investment AB
556873-9394
ÅKERVÄGEN 83, 121 33 ENSKEDEDALEN
Stockholm
Aktiebolag
01.12.2011
50 000
Bolagets verksamhet ska vara att förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

2S Hightech Investment AB registrerades 01.12.2011 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 0 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2018 visar en omsättning på SEK 0, ett rörelseresultat på SEK -2 000 och där eget kapital var positivt med SEK 343 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 76 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 51 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 12 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 31,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-042017-042016-042015-042014-04
Total omsättning0012927234
Rörelseresultat-2-212627171
Resultat före skatt-13-1311524162
 
Summa eget kapital343356369254230
Kassa och bank207222318208248
 
Rörelsemarginal (%)009810073
Soliditet (%)5860625453

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 2,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-042017-042016-042015-042014-04
Avkastning på totalt kapital0013615
Kapitalomsättningshastighet00000
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad0010610
Rörelsemarginal00202020
Kassaflöde från rörelse00202020
Ränteteckningsgrad0010810
Kassalikviditet0001010
Score00737085
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer