Företag:

3D NORD AB
556960-1536
NORRA OBBOLAVÄGEN 137 1TR
NORRA OBBOLAVÄGEN 137 1TR, 904 22 UMEÅ
090-3489000
Umeå
Aktiebolag
29.01.2014
1-4 anställda
50 000
Föremålet för bolagets verksamhet är framtagning av digitala visualiseringar s.k.a 3D visualisering för bilder' foton, hus och mark, IT baserade affärskonsultationer inom området och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

3D NORD AB är noterat på adressen «NORRA OBBOLAVÄGEN 137 1TR» och var registrerad 29.01.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Reklamfotoverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 85 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 6 851 000, ett rörelseresultat på SEK 1 663 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 836 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 45 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 22 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 21 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 21,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning6.8515.5346.7686.3864.743
Rörelseresultat1.663-1796801.086772
Resultat före skatt1.23515493793769
 
Summa eget kapital1.8368701.7681.571968
Kassa och bank2.8192.1642.8951.9911.821
 
Rörelsemarginal (%)24-3101716
Soliditet (%)6539646051

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,80 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital150121515
Kapitalomsättningshastighet668810
Omsättningshastighet kundfordringar45545
Skuldsättningsgrad10081010
Rörelsemarginal200141818
Kassaflöde från rörelse200141818
Ränteteckningsgrad00101010
Kassalikviditet1081088
Score8519819194
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer