Företag:

3D NORD AB
556960-1536
NORRA OBBOLAVÄGEN 137 1TR
NORRA OBBOLAVÄGEN 137 1TR, 904 22 UMEÅ
090-3489000
Umeå
Aktiebolag
29.01.2014
5-9 anställda
50 000
Föremålet för bolagets verksamhet är framtagning av digitala visualiseringar s.k.a 3D visualisering för bilder' foton, hus och mark, IT baserade affärskonsultationer inom området och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

3D NORD AB är noterat på adressen «NORRA OBBOLAVÄGEN 137 1TR» och var registrerad 29.01.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Reklamfotoverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 19 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 5 534 000, ett rörelseresultat på SEK -179 000 och där eget kapital var positivt med SEK 870 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 44 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 22 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 21 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 21,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning5.5346.7686.3864.743728
Rörelseresultat-1796801.086772568
Resultat före skatt15493793769427
 
Summa eget kapital8701.7681.571968383
Kassa och bank2.1642.8951.9911.821609
 
Rörelsemarginal (%)-310171678
Soliditet (%)3964605176

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 2,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital012151515
Kapitalomsättningshastighet688108
Omsättningshastighet kundfordringar55450
Skuldsättningsgrad08101010
Rörelsemarginal014181820
Kassaflöde från rörelse014181820
Ränteteckningsgrad01010100
Kassalikviditet8108810
Score1981919483
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer