Företag:

3D NORD AB
556960-1536
RÅDHUSESPLANADEN 16 B BV
RÅDHUSESPLANADEN 16 B BV, 903 28 UMEÅ
090-3489000
Umeå
Aktiebolag
29.01.2014
1-4 anställda
50 000
Föremålet för bolagets verksamhet är framtagning av digitala visualiseringar s.k.a 3D visualisering för bilder' foton, hus och mark, IT baserade affärskonsultationer inom området och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

3D NORD AB är noterat på adressen «RÅDHUSESPLANADEN 16 B BV» och var registrerad 29.01.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Reklamfotoverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 91 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 6 386 000, ett rörelseresultat på SEK 1 086 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 571 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 42 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 27 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 18 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 22,33 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-122016-122015-122014-12
Total omsättning6.3864.7437280
Rörelseresultat1.0867725680
Resultat före skatt7937694270
 
Summa eget kapital1.57196838350
Kassa och bank1.9911.82160950
 
Rörelsemarginal (%)1716780
Soliditet (%)605176100

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital1515150
Kapitalomsättningshastighet81080
Omsättningshastighet kundfordringar4500
Skuldsättningsgrad1010100
Rörelsemarginal1818200
Kassaflöde från rörelse1818200
Ränteteckningsgrad101000
Kassalikviditet88100
Score9194830
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer